Oyun Kuralları
Ultima Online Forum -> Kurallar
 
Yazar
Mesaj
Venus
World of UOYaş: 36
Kayıt: 18 Arl 2006
Mesajlar: 4,458

Teşekkür: 625

Durumu: Çevrimdışı

Venus
World of UO
Oyun Kuralları Konu: Oyun Kuralları
Alıntıyla Cevap Gönder
1. Sebep her ne olursa olsun oyundaki başka bir oyuncuya küfür edilmemelidir.


a. Küfür edenlere aşağıdaki cezalar uygulanır:


Oyunda:

- Basit küfürler:

Bu küfürler genel olarak kişiye ve kişinin haklarına saygısızlık yapılması ve kişiyi tahrik etmeyi amaçlayan davranışları kapsar. Bunu yapan oyuncular en az 1 gün ile en çok 3 gün arasında dil kesme cezası ile cezalandırılır.

- Orta seviye küfürler:

Bu küfürler kişiye birden fazla yapılmış basit küfürleri içerir. Ayrıca cinsellikle alakalı küfürlerde bu kategoriye girer. Bu şekilde küfür eden oyuncular 3 günden az olmamak şartıyla 3 ile 15 gün arasında dil kesme cezası alırlar.

- Ağır küfürler:

Toplum ahlak kuralları gereğince toplumda manevi önemi olan varlıklara ya da kişinin bir özrüne doğrudan edilen hakaretleri kapsar. Bunlar;

* Allah'a ve O'nun kitaplarına, peygamberlerine edilen hakaretler,
* Atatürk'e yapılan hakaret ve saygısızlıklar
* Bir kişinin annesine, babasına, eşine, çocuklarına ve kendisi ile ilgili olmayan yakın akrabalarına doğrudan küfür edilmesi
* Oyun içerisinde siyaset ya da ırkçılık yapılması
* Bir zamanlar bizimle aynı oyunu oynamış ancak vefat etmiş, aramızda bulunmayan kişilere yapılan her türlü saygısızlık.
* Bir kişinin hastalığı ya da engeli ile ilgili yapılan aşırı ağır derecede aşağılamalar.

Bunu yapan oyuncular öncelikle oyundan uzaklaştırılır (banlanır). Ancak aşağıdaki durumlarda ban cezası kaldırılır;

* Küfür eden kişi, küfür edilen tarafından affedildiyse,
* Küfür eden kişi kayıtların detaylı incelenmesini talep edip itirazı geçerli kabul edilirse,
* Küfür doğrudan kişiye yönelik değilse ve küfür eden kişi bu konuyla ilgili pişmanlığını genel bir ortamda (örneğin forumlarda) belirtip tepki çektiği kesimlerden özür dilerse,


b. Küfür bildiriminde bulunulması:

Oyun içerisinde [kufur komutu kullanarak ilgili kişi işaretlenmelidir. Bu işlem yapıldıktan sonra ayrıca page atmanıza gerek yoktur.

Eğer küfür eden kişi ekranınızdan uzaklaştıysa ve göremeyeceğiniz bir yerdeyse [kufur komutunu kendi üzerinizde kullandığınızda açılan liste yoluyla oyuncuyu seçebilirsiniz.

Eğer kişiyi işaretleyemediyseniz küfür eden - tarih - saat formatında özel mesajla forumdan Venus'e yaşadığınız durumu bildirmelisiniz.

Ekran görüntüleri veya sosyal paylaşım programları kayıtları delil kabul edilmez. Bu nedenle yukarıda belirtilen format dışında küfür bildiriminde bulunmayınız.

Küfür bildiriminde bulunmak için ya da henüz kontrol edilmemiş bir ihbarı bildirmek için foruma başlık açmayınız.


c. Küfür bildirimlerinin değerlendirilmesi:

Küfür iletileri en geç 3 gün içinde incelenir ve sonuçlanır. Bundan dolayı bir kişi ceza aldıysa forumların Ceza Alanlar bölümünde belirtilir. Ayrıca ihbar edene bildirim yapılmaz.

Bir oyuncuya küfür edildiyse bunu küfür edildiği tarihten itibaren bir hafta süre içerisinde yetkililere bildirmelidir. Eğer küfür edilmesi üzerinden bir haftadan uzun bir süre geçtiyse ve bu süreçte oyun yetkililerine ulaşılmadıysa, bu tarihten sonra yapılacak bildirimler dikkate alınmayacaktır. Bu kural tüm geçmiş cezalar için de geçerlidir.

Bir kişi küfürden dolayı ceza alırsa, forum hesabına bağlı oyun hesaplarındaki tüm karakterler de aynı cezayı alır.


d. Tahrik edilme sonucu edilen küfürler

Tahrik başlıca bir suçtur ve basit küfürler kategorisinde ceza gerektirir.

Bir oyuncu tahrik edildiği için küfür ettiyse bile cezasında indirim yapılmaz. Bu durumda sabırlı davranmalı ve oyun kuralları çerçevesinde hakkını aramalıdır.


e. Guild, Party ve Özel Mesajlar

Guild, Party ve Özelden edilmiş küfürlere de ceza verilebilir. Oyun içi hiçbir şekilde küfür edilmemelidir.

Guild konuşmalarına yetkililer müdahale edebilir, buradaki konuşmalardan dolayı da yaptırım uygulayabilirler.


f. Aynı Küfür İçin Birden Fazla Yollanan Bildirimler

Bir oyuncu tüm oyunculara açık bir alanda küfür ettiyse tüm oyuncular onu şikayet edebilir.

Dil kesme cezalarında oyuncuya tüm şikayet edenler adına süresi aşağılamanın derecesine göre yaptırım uygulanır.

Eğer ban cezası gerektiren bir durum varsa;

i. Tek bir kişiye yönelik ise bu kişi oyun yetkilileri tarafından saptanır ve CEZA ALANLAR forumunda ilgili başlığa belirtilir. Ban cezasının kaldırılması bir defaya mahsus bu kişiye bırakılır.

ii. Birden fazla kişiye yönelik küfür varsa karakter ihbar edenler tarafından affedilse dahi ceza kaldırılmaz.


* * *


2. Oyuncu - Yetkili İlişkileri

a. Yöneticilere hakaret eden oyuncunun tüm forum ve oyun hesapları ile IP adresi yasaklanır.

b. Staff yapımı bir etkinliğin gidişatını bozmak oyun içi yasaklanma ya da jail cezası gerektirir. Süre staff insiyatifindedir.

c. Bir yetkilinin yaptığı yeniliklerden hesap sormak, uygun olmayan bir dille şikayet etmek, dalga geçmek ve aşağılamak yasaktır. Bunu yapanlar staff insiyatifinde bir ceza alırlar.


* * *


3. SPAM / FLOOD

a. Oyuncuları rahatsız edecek şekilde oyun içi aynı kelimeyi tekrar tekrar göndermek yasaktır. Bunu yapanlar öncelikle uyarı mahiyetinde bir dil kesme cezası alır, ısrarla yapmaya devam ettiği tespit edilirse geçici olarak oyundan uzaklaştırılır.

b. Forumda aynı başlıktan birden fazla açmak yasaktır ve uyarı cezası gerektirir. Arama bölümüyle daha önceden aynı konu ile ilgili açılmış başlıklar kullanılabilir.


* * *


4. Hack / Emek Hırsızlığı

NOT: Hesap güvenliğinizden öncelikle siz sorumlusunuz, bu sebeple:

- Şifrenizi kimseyle paylaşmayın, hesabınızı başka biriyle ortak kullanmayın.
- Forumlarımız zaten giriş yapmış durumda iken size yeniden giriş yapın demez, bu durumla karşılaştığınızda adres satırından kontrol edin.
- MSN vb. platformlarda dosya kabul etmeyin.
- Sadece güvendiğiniz bilgisayarlardan giriş yapın.
- Eşyalarınızı arkadaşınız dahi olsa değiş tokuş yapmayın, değerli eşyalarınızı sadece kendi karakterleriniz arasında transfer edin.
- Mail, Oyun ve Forum şifreleri aynı olmamalı, sadece sayılardan oluşan bir şifre kullanmayın ve en az 8 karakterli bir şifre seçin.
- Başka bir oyun sunucusunda aynı hesap adı şifre kombinasyonunu kullanmayın.

a. Forum ya da oyun hesabı çalınan bir kişi kayıtlı mail adresi yoluyla hesabını geri alabilir. Bunun için "Şifremi Unuttum" kısmını kullanabilirsiniz.

Ancak; mail adresini kaptırmış olanlara tarafımızdan destek verilmeyecektir.

b. Hesabı, eşyası ya da bineği çalınan bir oyuncu bir yetkiliye ulaşarak yardım alabilirler. Bu durumla karşılaşan oyuncu karakterlerinin, eşyalarının ve bineklerinin kurtarılmasını talep edebilir. Silinmiş ve satıldığı için el değiştirmiş eşyalar/hayvanlar kurtarılamaz.

c. Oyundaki bir hata sebebiyle hesap/eşya/binek çalındıysa yetkiliye ulaşarak konunun incelenmesini talep edebilirsiniz. Haklı görülürseniz kayıplarınız giderilmeye çalışılır.

d. Yukarıda sayılan durumlar dışında hiçbir şekilde çalıntı (hack) desteği verilmemektedir.


* * *


5. Bug Abuse / Oyun Hatalarını Kötü Amaçlı Kullanma

a. Herhangi bir haksız kazanç elde ettiği ıspatlanan oyuncu sunucudan ihraç edilmelidir. Bunun için yetkili sağlam kanıtlar bulmak zorundadır.

b. Hatayı kullanan kişi, son giriş yaptığı IP adreslerinden yola çıkılarak bulunacak olan diğer hesapları ile yasaklanır. Böylelikle olası item transferleri güvenceye alınır.

c. Sunucu gidişatını olumsuz etkilemeyecek ve hesaplanabilecek hata kaynaklarında ceza, zararın karşılanmasına dönüştürülebilir.


* * *


6. İzin Verilmemiş Makro Uygulamaları

a. Para (gold) ve görev eşyası (daemon bone) kasma amaçlı tüm makrolar yasaktır ve ban sebebidir. Bunu yaptığı ispatlanan oyuncunun ana karakteri de oyundan uzaklaştırılır.

b. Oyun kaynaklarını yoracak şekilde flood, spam vb. neden olan tüm makrolar yasaktır ve jail sebebidir.

c. Bunun dışında kalan tüm yetenek yükseltme, deri, yün, ingot gibi kaynak toplama makroları serbesttir.


* * *


7. Eşya ve Yaratık (Item ve Mobile) Kayıpları

a. Hack Desteği kapsamında anlatılanlar haricinde, bir yetkili, oyuncunun kendisinin kaybettiği (nedeni ne olursa olsun: dolandırma, item düşmesi, ticaret sırasında kaybetme, sunucu gitmesi, sunucu hatası vb) eşya ya da yaratığı geri vermez. Eşya ve yaratıklarınızın sorumluluğu sizdedir.

b. Yasal olmayan bir şekilde (bug abuse, hack vb) elde edilmiş eşyalara staff tarafından el konulabilir.


* * *


8. Gerçek Parayla Eşya / Yaratık / Hesap Satışları

a. Gerçek para ile bir eşya ya da hayvanın satışı ile ilgili olarak öncelikle oyuncu ihbarları dikkate alınır.

- Yetkilinin Satıcı İle Konuşması: İhbar durumunda yetkililer farklı isimler altında satıcı ile konuşabilirler. Eğer satıcı gerçek parayla satışı doğrulayan ifadeler kullandıysa (bu şaka olsa dahi) eşyaya el konulur. Bu durumda eşya sahibine tekrar iade edilmez.

- Diğer Oyuncuların Satıcı İle Konuşması: Bir oyuncu oyun ve forum dışındaki bir iletişim kanalı ile oyuncularla bir eşyanın parayla satılması konusunda iletişime geçtiyse ve bu durum diğer oyuncular tarafından çeşitli kanıtlarla (skype ekran görüntüsü, telefon görüşmesi vb.) ispatlandıysa eşya sahibine geri verilir ancak seçtiği bir karakterin üzerine sabitlenir (yani o karakter dışında kimse kullanamayacak ve başka oyunculara satılamayacak duruma getirilir).

c. Satıcının Oyun veya Forumda Açık Bir Şekilde Gerçek Parayla Satmaya Çalışması: Bir oyuncu sahip olduğu eşya ya da bineği gerçek parayla forum ya da oyun üzerinden satmaya kalkarsa, özel mesajlarında, forum mesajlarında ya da oyun içi konuşmalarında buna dair ifadeler varsa eşya satıcının seçtiği kendisine ait bir karakter üzerine sabitlenir ve satışı engellenir.


* * *


9. BAN (Oyundan ya da forumdan uzaklaştırılma) Cezasının Kaldırılması

a. Staff ile alakalı ban cezalarını staff kendi insiyatifiyle kaldırabilir.

b. Başka bir oyuncuya küfür/aşağılama sonucu banlanıldıysa, muhattap alacağınız kişi staff değil küfür ettiğiniz oyuncudur. Sizi şikayet edenden özür dileyip onun bize ulaşmasını sağlayarak cezanızı kaldırtabilirsiniz.

c. Eğer bir kez küfürden ban cezası alıp şikayet edenden özür dileyip bu yolla cezanızı kaldırdıysanız artık işaretli olacaksınız, tek bir küfür ile staff kendi insiyatifiyle oyundan uzaklaştırma hakkına sahip olacaktır (Şartlı Ceza Kaldırma).

d. Daha önceden özür dileme yoluyla cezasını kaldırtan ve 2. şansını kullanan biri bu davranışına devam ederse, küfür ettiği kişi tarafından affedilse bile yasak kaldırılmaz.

e. Eğer ilk kez bu suçu işleyip küfür ettiği kişi oyunu bıraktığından dolayı bu şansı elde edememişse, Süresiz Ban Cezası, 1 aylık ban cezasına çevrilir. Küfür edilen cezayı aldığı sırada aktif bir oyuncu ise bu kural, o kişi oyunu bıraksa da geçerli olmaz.

f. Bug Abuse / Illegal Makro gibi sebeplerle ceza aldıysanız, aldığınız ceza, ceza uygulama tarihinden bir ay sonra tekrar değerlendirilir ve bu değerlendirme sonucunda yetkililer tarafından oyun ve forum hesaplarınızdaki yasak kaldırılabilir.

g. Hiçbir şekilde ceza aktarımı SÖZ KONUSU DEĞİLDİR! Biz karaktere ve bağlı olduğu hesaba ceza veriyoruz, kimin kullandığı ve neden söylendiği ceza ile ilgili bir etki yapmayacaktır.

h. Bir oyundan uzaklaştırma aldıysanız bize ulaşmayın. Gerekçesini Ceza ALANLAR forumundan okuyabilirsiniz.

j. Bundan sonra fiziksel hakaret ya da ad takma bir ban sebebi değildir. Oyun içi dil kesme, forumda ise uyarı ile cezalandırılacaktır. Geçmişte bu sebeple ceza almış olanlar bir yetkiliye ulaşarak yasaklarını kaldırabilirler.

k. Forumda 3 haklı uyarı alıp forum hesabı kapatılan oyuncu, forum hesabını hiçbir şekilde açtıramaz. İsterse, uyarılarının yetkili tarafından haklı olup olmadığının incelenmesi talebinde bulunabilir. Fazladan ya da kural dışı uyarılar temizlendiğinde 3 uyarı altına düşerse forum hesabı açılabilir.

l. Bir küfüre oyundan uzaklaştırma (ban) cezası verilmişse ve küfür edilen oyuncu, küfür eden oyuncuyu affetmek için o oyuncudan herhangi bir talepte bulunursa ve bu durum oyun yetkililerince kanıtlanırsa ban cezası kaldırılır ve dil kesme cezasına çevrilir.


* * *


10. Luring (Kasıtlı ve Amaçsız Oyunu Engellemek)

Burada ifade edilen "luring" oyuncunun kasıtlı olarak yaratıkları başka bir oyuncunun üzerine çekerek onu öldürmeye teşebbüs etmesidir.

a. Luring yapan oyuncuya 1 ile 3 gün arasında hapis (jail) cezası verilir.

b. Bir oyuncunun luring yaptığının tespit edilebilmesi için;

- Yetkililer tarafından durumun bizzat görülmesi ve doğrulanması,
- Oyuncular tarafından video çekilmesi ve oyun yetkilileriyle videonun paylaşılması,
- Twitch yayınında olayın görülmesi

gereklidir.

Oyuncular luring durumunda oyunda yetkili varsa page yoluyla ihbar edip durumun kontrolünün sağlanmasını isteyebilirler.

* * *


11. Bahis Etkinliklerinde Şike

Bahse konu olan etkinliklerde şike yaparak sonucu etkileyen her türlü davranış ve bu yolla haksız kazanç sağlamak yasaktır.

Bunu yapan oyuncuların bahis etkinliğinde yer almaları yasaklanır.


* * *

12. Hedef Paylaşımı

Bir oyuncu hangi durumda olursa olsun başka bir oyuncunun Easy UO ID, Serial gibi bilgilerini diğer oyuncularla party, guild, ittifak mesajı ya da açık bir mesaj olarak paylaşamaz.

Bunu yapan oyuncu 1 hafta süreli hapis cezasına çarptırılır.

Oyuncular bir oyuncunun hedef paylaşımı kullanıp kullanmadığının incelenmesi için oyun yöneticilerine başvurabilirler. İnceleme 3 gün içinde sonuçlanır.

Cezayı sadece hedefi paylaşan karakter alacaktır.


* * *

13. Guild Kuralları


Son zamanlarda guildlerin gruplaştığı ve sayılarının arttığı görülmüştür.

Bu nedenle Guild Ceza Sistemi aktif edilmiştir.

Bu sistemde serbest aksiyonda aşağıdaki durumlarda diğer oyunculara düşman (turuncu) görünmeniz sağlanacaktır.

- Katillerin oluşturduğu bir guildin yanında o guildle birlikte hareket eden guildli ya da guildsiz oyuncular varsa,

- İki birbirinden farklı katil guild birlikte hareket ediyorlarsa (ittifak gibi davranıyorsa)

Guildiniz ceza aldığı zaman ilgili guild oyuncularına aşağıdaki yaptırımlar uygulanacaktır:

- Guild dışında hiçbir oyuncu can basamayacak, panzehir atamayacak ve görünmez yapamayacaktır.

- Guildiniz dışında hiçbir oyuncu bineğinizi resleyemeyecek buna karşılık guild oyuncusu herhangi bir yetenek gerekmeden kendi bineğini resleyebilecektir.

- Guild dışındaki tüm oyuncular (guildli ya da guildsiz) sizi düşman (turuncu) görecektir. Öldüğünüz zaman suçlu duruma düşmeden cesedinizdeki eşyalara ulaşabilecektir.


* * *

Kuralların geliştirilmesi için yardımda bulunabilirsiniz. Önerileriniz için Venus'e özel mesaj atabilirsiniz. Yeni kurallar yeni mesaj olarak eklenecektir.

Son Güncelleme: 13 Nisan 2019

 
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger  
15 Ağu 2015 12:56, Değiştirme: 13 Nis 2019 9:42 (Toplamda 23 kere)
Bu mesaja teşekkür edenler (5 kişi): El Nina DeCukka, Kyle, TDK, Sosaria, dalaksiz

Venus
World of UOYaş: 36
Kayıt: 18 Arl 2006
Mesajlar: 4,458

Teşekkür: 625

Durumu: Çevrimdışı

Venus
World of UO
Oyun Kuralları Konu: Yanıt: Oyun Kuralları
Alıntıyla Cevap Gönder
Aşağıdaki kurallar güncellenmiştir:

Alıntı:
10. Luring (Kasıtlı ve Amaçsız Oyunu Engellemek)

Luring yapan oyuncuya 1 ile 3 gün arasında hapis (jail) cezası verilir.


 
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger  
09 Ksm 2015 8:54, Değiştirme: 10 Şub 2016 18:16 (Toplamda 2 kere)
Venus
World of UOYaş: 36
Kayıt: 18 Arl 2006
Mesajlar: 4,458

Teşekkür: 625

Durumu: Çevrimdışı

Venus
World of UO
Oyun Kuralları Konu: Yanıt: Oyun Kuralları
Alıntıyla Cevap Gönder
Aşağıdaki kural güncellenmiştir.

Alıntı:
6. İzin Verilmemiş Makro Uygulamaları

a. Para (gold) kasma amaçlı tüm makrolar yasaktır ve ban sebebidir. Bunu yaptığı ispatlanan oyuncunun ana karakteri de oyundan uzaklaştırılır.

b. Oyun kaynaklarını yoracak şekilde flood, spam vb. neden olan tüm makrolar yasaktır ve jail sebebidir.

c. Bunun dışında kalan tüm yetenek yükseltme, deri, yün, ingot gibi kaynak toplama makroları serbesttir.


 
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger  
20 Ksm 2015 19:40
Venus
World of UOYaş: 36
Kayıt: 18 Arl 2006
Mesajlar: 4,458

Teşekkür: 625

Durumu: Çevrimdışı

Venus
World of UO
Oyun Kuralları Konu: Yanıt: Oyun Kuralları
Alıntıyla Cevap Gönder
Aşağıdaki kural güncellenmiştir;

Alıntı:
8. Gerçek Parayla Eşya / Yaratık / Hesap Satışları

a. Kanıtlanabilen gerçek parayla satış durumlarında ilgili iteme el konulması zorunludur.

Bunlar;

- Bir yetkilinin gizlenerek satıcı ile konuşması ve olayı sunucu yoluyla kanıtlaması.

- Eşyanın sunucu kayıtlarında gerçek parayla satışından bahsedilmiş olması. Ardından el değiştirmesi ve yeni sahibinin eski sahibi ile herhangi bir ilgisinin olmaması (IP adresi vs.)

b. Satış henüz gerçekleşmediyse, fakat sunucu kayıtlarında gerçek satış ile ilgili ifadeler yer alıyorsa tedbir amaçlı olarak eşya bulunduğu oyuncu üzerine sabitlenir (ondan başkasının kullanımına ve transfere kapatılır). Bu kural sadece belli bir değerin üstündeki eşyalar için uygulanır.

c. Oyun ve forum dışındaki satış konusunda, fatura, dekont vb. olsa bile işlem yapılmaz. Oyun yetkilileri oyun ve forum dışındaki reel satışlardan dolayı bir oyuncuya ait eşyayı alamaz.


 
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger  
10 Şub 2016 18:15
Venus
World of UOYaş: 36
Kayıt: 18 Arl 2006
Mesajlar: 4,458

Teşekkür: 625

Durumu: Çevrimdışı

Venus
World of UO
Oyun Kuralları Konu: Yanıt: Oyun Kuralları
Alıntıyla Cevap Gönder
Aşağıdaki kural güncellenmiştir;

Alıntı:
1. Sebep her ne olursa olsun oyundaki başka bir oyuncuya küfür edilmemelidir.

a. Küfür edenlere aşağıdaki cezalar uygulanır:


Oyunda:

- Basit küfürler:

Bu küfürler genel olarak kişiye ve kişinin haklarına saygısızlık yapılması ve kişiyi tahrik etmeyi amaçlayan davranışları kapsar. Bunu yapan oyuncular en az 1 gün ile en çok 3 gün arasında dil kesme cezası ile cezalandırılır.

- Orta seviye küfürler:

Bu küfürler kişiye birden fazla yapılmış basit küfürleri içerir. Ayrıca cinsellikle alakalı küfürlerde bu kategoriye girer. Bu şekilde küfür eden oyuncular 3 günden az olmamak şartıyla 3 ile 15 gün arasında dil kesme cezası alırlar.

- Ağır küfürler:

Toplum ahlak kuralları gereğince toplumda manevi önemi olan varlıklara ya da kişinin bir özrüne doğrudan edilen hakaretleri kapsar. Bunlar;

* Allah'a ve O'nun kitaplarına, peygamberlerine edilen hakaretler,
* Atatürk'e yapılan hakaret ve saygısızlıklar
* Bir kişinin annesine doğrudan küfür edilmesi
* Oyun içerisinde siyaset ya da ırkçılık yapılması
* Bir zamanlar bizimle aynı oyunu oynamış ancak vefat etmiş, aramızda bulunmayan kişilere yapılan her türlü saygısızlık.
* Bir kişinin hastalığı ya da engeli ile ilgili yapılan aşırı ağır derecede aşağılamalar.

Bunu yapan oyuncular öncelikle oyundan uzaklaştırılır (banlanır). Ancak aşağıdaki durumlarda ban cezası kaldırılır;

* Küfür eden kişi, küfür edilen tarafından affedildiyse,
* Küfür eden kişi kayıtların detaylı incelenmesini talep edip itirazı geçerli kabul edilirse,
* Küfür doğrudan kişiye yönelik değilse ve küfür eden kişi bu konuyla ilgili pişmanlığını genel bir ortamda (örneğin forumlarda) belirtip tepki çektiği kesimlerden özür dilerse,


b. Küfür bildiriminde bulunulması:

Oyun içerisinde [kufur komutu kullanarak ilgili kişi işaretlenmelidir. Bu işlem yapıldıktan sonra ayrıca page atmanıza gerek yoktur.

Eğer kişiyi işaretleyemediyseniz küfür eden - tarih - saat formatında özel mesajla forumdan Venus'e yaşadığınız durumu bildirmelisiniz.

Ekran görüntüleri veya sosyal paylaşım programları kayıtları delil kabul edilmez. Bu nedenle yukarıda belirtilen format dışında küfür bildiriminde bulunmayınız.

Küfür bildiriminde bulunmak için ya da henüz kontrol edilmemiş bir ihbarı bildirmek için foruma başlık açmayınız.


b. Küfür bildirimlerinin değerlendirilmesi:

Küfür iletileri en geç 3 gün içinde incelenir ve sonuçlanır. Bundan dolayı bir kişi ceza aldıysa forumların Ceza Alanlar bölümünde belirtilir. Ayrıca ihbar edene bildirim yapılmaz.

Bir kişi küfürden dolayı ceza alırsa, forum hesabına bağlı oyun hesaplarındaki tüm karakterler de aynı cezayı alır.


c. Tahrik edilme sonucu edilen küfürler

Tahrik başlıca bir suçtur ve basit küfürler kategorisinde ceza gerektirir.

Bir oyuncu tahrik edildiği için küfür ettiyse bile cezasında indirim yapılmaz. Bu durumda sabırlı davranmalı ve oyun kuralları çerçevesinde hakkını aramalıdır.


d. Guild, Party ve Özel Mesajlar

Guild, Party ve Özelden edilmiş küfürlere de ceza verilebilir. Oyun içi hiçbir şekilde küfür edilmemelidir.

Guild konuşmalarına yetkililer müdahale edebilir, buradaki konuşmalardan dolayı da yaptırım uygulayabilirler.


Aşağıdaki kural eklenmiştir;

Alıntı:
11. Bahis Etkinliklerinde Şike

Bahse konu olan etkinliklerde şike yaparak sonucu etkileyen her türlü davranış ve bu yolla haksız kazanç sağlamak yasaktır. Bunu yaptığı tespit edilen oyunculara 3 gün hapis cezası verilir ve sonraki katılacağı tüm bahse konu olan müsabakalarda etkinliğin bahisli olması engellenir.


 
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger  
13 Mar 2016 10:33
Venus
World of UOYaş: 36
Kayıt: 18 Arl 2006
Mesajlar: 4,458

Teşekkür: 625

Durumu: Çevrimdışı

Venus
World of UO
Oyun Kuralları Konu: Yanıt: Oyun Kuralları
Alıntıyla Cevap Gönder
İhtiyaçtan dolayı kurallar güncellenmiştir. Yapılan değiklikler;

Alıntı:
Değiştirilen Maddeler:

1. Sebep her ne olursa olsun oyundaki başka bir oyuncuya küfür edilmemelidir.

c. Küfür bildirimlerinin değerlendirilmesi:

(Yeni) Bir oyuncuya küfür edildiyse bunu küfür edildiği tarihten itibaren bir hafta süre içerisinde yetkililere bildirmelidir. Eğer küfür edilmesi üzerinden bir haftadan uzun bir süre geçtiyse ve bu süreçte oyun yetkililerine ulaşılmadıysa, bu tarihten sonra yapılacak bildirimler dikkate alınmayacaktır. Bu kural tüm geçmiş cezalar için de geçerlidir.


* * *

Eklenen Maddeler:

1. Sebep her ne olursa olsun oyundaki başka bir oyuncuya küfür edilmemelidir.

f. Aynı Küfür İçin Birden Fazla Yollanan Bildirimler

Bir oyuncu tüm oyunculara açık bir alanda küfür ettiyse tüm oyuncular onu şikayet edebilir.

Dil kesme cezalarında oyuncuya tüm şikayet edenler adına süresi aşağılamanın derecesine göre yaptırım uygulanır.

Eğer ban cezası gerektiren bir durum varsa;

i. Tek bir kişiye yönelik ise bu kişi oyun yetkilileri tarafından saptanır ve CEZA ALANLAR forumunda ilgili başlığa belirtilir. Ban cezasının kaldırılması bir defaya mahsus bu kişiye bırakılır.

ii. Birden fazla kişiye yönelik küfür varsa karakter ihbar edenler tarafından affedilse dahi ceza kaldırılmaz.


9. BAN (Oyundan ya da forumdan uzaklaştırılma) Cezasının Kaldırılması

l. Bir küfüre oyundan uzaklaştırma (ban) cezası verilmişse ve küfür edilen oyuncu, küfür eden oyuncuyu affetmek için o oyuncudan herhangi bir talepte bulunursa ve bu durum oyun yetkililerince kanıtlanırsa ban cezası kaldırılır ve dil kesme cezasına çevrilir.


10. Luring (Kasıtlı ve Amaçsız Oyunu Engellemek)

a. Luring yapan oyuncuya 1 ile 3 gün arasında hapis (jail) cezası verilir.

(Yeni) b. Bir oyuncunun luring yaptığının tespit edilebilmesi için öncelikle oyunda bir yetkili bulunmalı, yetkiliye destek mesajı yoluyla bildirilmiş olmalı ve yetkili bunu bizzat kendisi görmüş olmalıdır.

(Yeni) c. Luring uygulaması Doom Zindanı Gauntlet kısmı için geçerli değildir. Buradaki yaratık çekme - kasıtlı olarak yaratık çıkartma durumlarında yetkililer oyuna müdahale etmeyecektir.

* * *

Çıkarılan Maddeler:


9. BAN (Oyundan ya da forumdan uzaklaştırılma) Cezasının Kaldırılması

i. Toplu BAN AFFI hiçbir zaman söz konusu değildir, olmayacaktır. (Bu madde yürürlükten kaldırıldı)


 
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger  
07 Arl 2016 22:25
Venus
World of UOYaş: 36
Kayıt: 18 Arl 2006
Mesajlar: 4,458

Teşekkür: 625

Durumu: Çevrimdışı

Venus
World of UO
Oyun Kuralları Konu: Yanıt: Oyun Kuralları
Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
c. Luring uygulaması Doom Zindanı Gauntlet kısmı için geçerli değildir. Buradaki yaratık çekme - kasıtlı olarak yaratık çıkartma durumlarında yetkililer oyuna müdahale etmeyecektir.


Yukarıdaki madde yürürlükten kaldırılmıştır. Değişiklik 12.05.2017 saat 00.00 itibariyle yapılan tüm luring eylemlerini de içerir.

 
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger  
11 May 2017 21:53
Venus
World of UOYaş: 36
Kayıt: 18 Arl 2006
Mesajlar: 4,458

Teşekkür: 625

Durumu: Çevrimdışı

Venus
World of UO
Oyun Kuralları Konu: Yanıt: Oyun Kuralları
Alıntıyla Cevap Gönder
Aşağıdaki maddelerde değişiklikler yapılmıştır:

Alıntı:
4. Hack / Emek Hırsızlığı

...

b. Hesabı, eşyası ya da bineği çalınan bir oyuncu bir yetkiliye ulaşarak yardım alabilirler. Bu durumla karşılaşan oyuncu karakterlerinin, eşyalarının ve bineklerinin kurtarılmasını talep edebilir. Silinmiş ve satıldığı için el değiştirmiş eşyalar/hayvanlar kurtarılamaz.

...Alıntı:
9. BAN (Oyundan ya da forumdan uzaklaştırılma) Cezasının Kaldırılması

...

f. Bug Abuse / Illegal Makro gibi sebeplerle ceza aldıysanız, aldığınız ceza, ceza uygulama tarihinden bir ay sonra tekrar değerlendirilir ve bu değerlendirme sonucunda yetkililer tarafından oyun ve forum hesaplarınızdaki yasak kaldırılabilir.

...Alıntı:
8. Gerçek Parayla Eşya / Yaratık / Hesap Satışları

a. Gerçek para ile bir eşya ya da hayvanın satışı ile ilgili olarak öncelikle oyuncu ihbarları dikkate alınır.

- Yetkilinin Satıcı İle Konuşması: İhbar durumunda yetkililer farklı isimler altında satıcı ile konuşabilirler. Eğer satıcı gerçek parayla satışı doğrulayan ifadeler kullandıysa (bu şaka olsa dahi) eşyaya el konulur. Bu durumda eşya sahibine tekrar iade edilmez.

- Diğer Oyuncuların Satıcı İle Konuşması: Bir oyuncu oyun ve forum dışındaki bir iletişim kanalı ile oyuncularla bir eşyanın parayla satılması konusunda iletişime geçtiyse ve bu durum diğer oyuncular tarafından çeşitli kanıtlarla (skype ekran görüntüsü, telefon görüşmesi vb.) ispatlandıysa eşya sahibine geri verilir ancak seçtiği bir karakterin üzerine sabitlenir (yani o karakter dışında kimse kullanamayacak ve başka oyunculara satılamayacak duruma getirilir).

c. Satıcının Oyun veya Forumda Açık Bir Şekilde Gerçek Parayla Satmaya Çalışması: Bir oyuncu sahip olduğu eşya ya da bineği gerçek parayla forum ya da oyun üzerinden satmaya kalkarsa, özel mesajlarında, forum mesajlarında ya da oyun içi konuşmalarında buna dair ifadeler varsa eşya satıcının seçtiği kendisine ait bir karakter üzerine sabitlenir ve satışı engellenir.
Alıntı:
10. Luring (Kasıtlı ve Amaçsız Oyunu Engellemek)

Burada ifade edilen "luring" oyuncunun kasıtlı olarak yaratıkları başka bir oyuncunun üzerine çekerek onu öldürmeye teşebbüs etmesidir.

a. Luring yapan oyuncuya 1 ile 3 gün arasında hapis (jail) cezası verilir.

b. Bir oyuncunun luring yaptığının tespit edilebilmesi için;

- Yetkililer tarafından durumun bizzat görülmesi ve doğrulanması,
- Oyuncular tarafından video çekilmesi ve oyun yetkilileriyle videonun paylaşılması,
- Twitch yayınında olayın görülmesi

gereklidir.

Oyuncular luring durumunda oyunda yetkili varsa page yoluyla ihbar edip durumun kontrolünün sağlanmasını isteyebilirler.Alıntı:
11. Bahis Etkinliklerinde Şike

Bahse konu olan etkinliklerde şike yaparak sonucu etkileyen her türlü davranış ve bu yolla haksız kazanç sağlamak yasaktır.

Bunu yapan oyuncuların bahis etkinliğinde yer almaları yasaklanır.


Kurallar 21.01.2018 saat 21.30'dan itibaren geçerlidir.

 
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger  
22 Oca 2018 11:25
Venus
World of UOYaş: 36
Kayıt: 18 Arl 2006
Mesajlar: 4,458

Teşekkür: 625

Durumu: Çevrimdışı

Venus
World of UO
Oyun Kuralları Konu: Yanıt: Oyun Kuralları
Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
12. Hedef Paylaşımı

Bir oyuncu hangi durumda olursa olsun başka bir oyuncunun Easy UO ID, Serial gibi bilgilerini diğer oyuncularla party, guild, ittifak mesajı ya da açık bir mesaj olarak paylaşamaz.

Bunu yapan oyuncu 1 hafta süreli hapis cezasına çarptırılır.

Oyuncular bir oyuncunun hedef paylaşımı kullanıp kullanmadığının incelenmesi için oyun yöneticilerine başvurabilirler. İnceleme 3 gün içinde sonuçlanır.

Cezayı sadece hedefi paylaşan karakter alacaktır.


Yukarıdaki kural 06.02.2018 tarihinden itibaren geçerlidir.

 
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger  
18 Şub 2018 11:56
 
Yeni başlık gönder   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [ 9 mesaj ]  

 
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız